Przełącznik ZXR10 5900E – Gigabit Ethernet warstwy 3 + MPLS
Przegląd
Przełączniki ZXR10 5900E MPLS to kompaktowe łatwo zarządzalne przełączniki warstwy L3 z funkcjonalnością MPLS, które zapewniają najwyższy poziom dostarczania zintegrowanych usług sieciowych w sieciach dostawców usług dla lokalizacji z ograniczonych przestrzenią. Może służyć jako przełącznik agregacji dla różnych scenariuszy konfiguracji sieci, w tym w miejskich sieciach komputerowych, FTTX i IP RAN. Oparta na europejskim standardzie architektury sprzętowej, nowoczesna platforma oprogramowania, pierwsza w branży wykorzystująca filozofię projektowania sprzętu „Easy-maintenance” oraz wiodąca w branży technologia MPLS, sprawia ze przełącznik ZXR10 5900E to milowy krok w rozwoju firmy ZTE Corporation.
Zaawansowane funkcje
Przełączniki serii ZXR10 5900E wspierają wszystkie najważniejsze funkcje L2/L3/MPLS, mają dużą szybkość przełączania, dużej gęstość upakowania portów 1GE oraz możliwość instalacji uplinków GE/10GE, co sprawia, że idealnie nadają się w sieciach dostawców usług
Dostępne interfejsy przełączników
-
6E:12*GE RJ45 + 1* gniazdo karty rozszerzeń
-
5928E:24*GE RJ45 + 1* gniazdo karty rozszerzeń
-
5928E-FI:24*GE SFP+ 1* gniazdo karty rozszerzeń
-
5952E:16*GE RJ45/SFP + 4*sloty na karty liniowe małe + 1* gniazdo karty liowej
-
Gniazdo karty rozszerzeń może być wyposażone w następujące typy kart rozszerzeń:
-
4 GE RJ45
-
4 GE SFP
-
4 10GE SFP+
-
2 10GE SFP+
-
Modułowa konstrukcja zapewniająca skalowalność
-
ZXR10 5952E jest w stanie dostarczyć użytkownikom końcowym połączenia zarówno miedziane jak
i optyczne;
-
5952E to przełącznik o wysokości 2U, podczas gdy każde z czterech małych gniazd liniowych rozszerzeń może być wyposażona w kartę 8x GE RJ45 lub kartę 8x GE SFP;
-
Seria 5900E obsługuje dwa moduły zasilacza, podczas gdy 5952E dodatkowo ma wymienny moduł wentylatora;
Modułowa konstrukcja urządzenia zapewnia użytkownikom maksymalną elastyczność
w zarządzaniu ilością i rodzajem interfejsów.
Pełna obsługa serwisowa
ZXR10 5900E obsługuje zróżnicowane funkcje VLAN, w tym porty sieciowe VLAN, subnet VLAN, protokół VLAN, protokół QinQ i VLAN w celu oddzielenia/odróżnienia różnych usług oraz różnych użytkowników w różnych scenariuszach.Technologie oparte na multicastach, takie jak IPTV są ważnymi, dochodowymi usługami dla dostawców usług. ZXR10 5900E w pełni obsługuje multicasty L2/L3, w tym IGMP Snooping, filtrowanie, proxy i Fastleave, MVR (Multicast VLAN Registration) i PIM-SM w celu ułatwienia wdrażania tych usług przez ISP. Dzięki zastosowaniu kontroli IPTV operatorzy mogą stosować różne zasady CAC (kanały kontroli dostępu) dla użytkowników z różnymi pakietami kanałów. ZXR10 5900E obsługuje Voice VLAN (co oznacza automatyczne przyporządkowanie dedykowanej strategii VLAN i QoS do urządzeń głosowych), co z kolei pozwala na wykorzystanie wysokiego priorytetu przy transmisji głosu. ZXR10 5900E w pełni obsługuje sieć VPN MPLS L2/L3, zapewniając ekonomiczne niezawodne rozwiązanie VPN dla celów komercyjnych. ZXR10 5900E obsługuje również MCE, umożliwiając uruchamianie wielu instancji VPN bez uruchamiania MPLS i zmniejszenie nacisku na sprzęt PE (provider edge).
Synchronizacja zegara
ZXR10 5928E/5928E-FI ma możliwość następujących konfiguracji synchronizacji zegara: posiada interfejsy wejścia/wyjścia BITS zewnętrznego zegara, interfejsy wejścia GPS, a także obsługę synchronicznego interfejsu Ethernet. Przełączniki tej serii obsługują precyzyjny wzorzec synchronizacji czasu 1588v2. Przełącznik 5900E może działać jako zegar zwykły, zegar brzegowy, zegar przezroczysty, a algorytm 1588v2 może być implementowany przy użyciu metody 1-etapowej lub 2-etapowej. Gdy dostępne są różne źródła zegara, źródło o najlepszej jakości można skonfigurować jako źródło zegara głównego, podczas gdy inne źródła zegara działają jako kopie zapasowe dla źródła głównego zegara. Zwykle zaleca się używanie synchronicznego Ethernetu w celu osiągnięcia synchronizacji częstotliwości i wykorzystania protokołu 1588v2 w celu osiągnięcia synchronizacji faz.
PPPoE+ and VBAS
PPPoE+ i VBAS (Virtual Broadband Access Server) to dwie bardzo przydatne funkcjonalności zapewniające identyfikację ścieżek połączeń w sieci dostępu użytkowników. Wykorzystując ZXR10 5900E w połączeniu z PpoE+ i VBAS, można umieścić informację o konkretnym obwodzie w pakietach, przesyłając informację o dokładnej lokalizacji użytkownika w celach kontrolnych i/lub taryfikacyjnych. Przyśpieszenie dzięki wielordzeniowym procesorom. ZXR10 5900E jest wyposażony w dwurdzeniowy procesor nowej generacji, co znacznie poprawia wydajność urządzenia. Dwurdzeniowy procesor znacznie zwiększa możliwości przetwarzania danych, głosu, wideo i złożonych protokołów komunikacyjnych. Wirtualna wielordzeniowa technologia i architektura przetwarzania dwurdzeniowego zwiększają wydajność sterowania i niezawodność systemu sterowania.
Easy-Maintenance
Nowatorska koncepcja „easy-maintenance”, która została uwzględniona przy projektowaniu każdego z elementów urządzeń serii ZXR10 5900E zapewnia lepszą wydajność i prostotę w obsłudze, redukując koszty operacyjne sieci za pomocą prostych, ale skutecznych metod. Protokół rejestracji GVRP VLAN może pomóc administratorom sieci zmniejszyć czas prac konfiguracyjnych i łatwo wdrażać duże ilości sieci VLAN w skomplikowanym środowisku sieciowym. Przełączniki serii ZXR10 5900E obsługują implementację, dystrybucję, rejestrację i transmisję sieci VLAN w dynamicznym schemacie GVRP, co może uprościć zarządzanie i zmniejszyć problemy z połączeniami sieciowymi spowodowane niespójną konfiguracją. Dzięki niewielkiej głębokości 220 mm przełączniki serii ZXR10 5900E dają możliwość instalacji tych przełączników w miejscach z niewielką wolną przestrzenią. Wszystkie elementy sprzętowe, w tym zasilacz, wszystkie interfejsy dostępu i interfejs uplinku, moduły wentylatora (tylko 5952E obsługują wymienny moduł wentylatora) są dostępne z przodu, co ułatwia zarządzanie przełącznikiem w punkcie dystrybucyjnym z ograniczoną przestrzenią. Funkcja M-Button umożliwia administratorowi, w przypadku problemów z siecią, wyświetlanie ważnych informacji o sprzęcie, w tym stanów portów/pamięci/procesora poprzez odczytywanie wskaźników interfejsów. Umożliwia to natychmiastowe rozwiązywanie problemów, a tym samym zredukowanie czasu braku dostępu do sieci. M-button jest standardowym wyposażeniem urządzenia, wykorzystując do wyświetlania status wskaźników interfejsów. ZXR10 5900E obsługuje konfigurację zerową, co oznacza, że przełącznik może automatycznie pobierać obrazy oprogramowania i konfiguracje uruchamiania. Konfiguracja zerowa umożliwia obsługę plug-and-play czym zmniejsza zapotrzebowanie na doświadczonych inżynierów.
Efektywny energetycznie
Zgodnie z filozofią przyjazną dla środowiska sprzęt ZXR10 5900E jest zaprojektowany tak aby pomagać użytkownikom zaoszczędzić energię i zmniejszyć jej zużycie:
-
ZXR10 5900E posiada zaawansowaną technologię układów scalonych, co pozwala na znaczne zmniejszenie zużycia energii przez główny chip.
-
ZXR10 5900E w pełni obsługuje standard IEEE 802.3az, co oznacza, że może on dynamicznie przestawić port na stan bezczynności, jeśli nie ma na nim ruchu. W ten sposób można oszczędzić energię elektryczną, a zużycie energii pojedynczego portu można zmniejszyć nawet o 70%.
-
ZXR10 5900E zastosował najnowsze techniki oszczędzania energii, takie jak dynamiczne dostosowywanie mocy portu w zależności od długości kabla.
Materiały wykorzystywane do budowy ZXR10 5900E w pełni spełniają normy RoHS.
Zwiększone bezpieczeństwo
ZXR10 5900E obsługuje zróżnicowane mechanizmy gwarantujące bezpieczeństwo sieci:
-
Funkcja ochrony CPU DDOS pomaga urządzeniu w złagodzeniu wpływu spowodowanego przez ataki. Sam sprzęt nie zostanie zrestartowany, co może utrzymać wysoką stabilność sieci.
-
Funkcja DAI (Dynamic ARP inspection) oraz powiązanie IP / MAC zapobiegają atakom typu DOS (Denial of Service).
-
802.1X może zostać wykorzystane w celu identyfikacji użytkowników. W połączeniu z serwerem uprawnień możliwe jest automatyczne przypisanie przepustowości i strategii QoS.
-
Ulepszone protokoły routingu, w tym proste testy haseł i uwierzytelnianie MD5, mogą być używane w celu zapobiegania zmianom działania protokołu routingu.
-
Funkcje analizujące ruch takie jak RMON (zdalne monitorowanie)