top of page

Przełącznik ZXR10 5900E – Gigabit Ethernet warstwy 3 + MPLS

Przegląd

Seria ZXR10 5960 to kompaktowe przełączniki 10Gigabit warstwy L3 z obsługą MPLS, zapewniające bardzo dużą zdolność przełączania, niezawodność na poziomie operatorskim i doskonałą skalowalność.

Dzięki obsłudze wielu funkcjonalności związanych z Datacenter, w tym wirtualnego przełączania i bezstratnego Ethernetu, wysokości 1U i możliwości wyboru kierunku obiegu powietrza od tyłu do przodu / od przodu do tyłu, ZXR10 5960 może pracować jako przełącznik TOR (Top of Rack) w Datacenter.

Przełączniki serii ZXR10 5960 wyposażone są pełną funkcjonalność L2 / L3 ( wtym MPLS) są dobrym wyborem dla celów agregacji 10Gig w sieciach kampusowych i sieciach metropolitalnych, zwłaszcza w lokalizacjach z ograniczoną przestrzenią na sprzęt.

Obecnie ZXR10 5960 obejmuje dwa typy przełączników: 5960-32DL i 5960-64DL. Interfejsy oferowane przez te dwa przełączniki są wymienione poniżej:

 • 5960-32DL: 24*10GE SFP+ +2*40GE QSFP+

 • 5960-64DL: 48*10GE SFP+ +4*40GE QSFP+

Innowacyjne funkcje

Duże upakowanie portów 10GE w kompaktowym urządzeniu ZXR10 5960-32DL może dostarczyć maksymalnie 32 interfejsy 10Gig i przepustowość 640 Gbps, podczas gdy ZXR10 5960-64DL może oferować maksymalnie 64 interfejsy 10Gig i przepustowość 1,28Tbps.

Dzięki tak dużej zdolności przełączania i dużemu upakowaniu portów 10G umożliwia on wdrożenie dużej liczby serwerów z interfejsami 10Gig. Dzięki zastosowaniu przełączników serii ZXR10 5960 dużej gęstości agregacja 10Gig może zostać również osiągnięta w sieci kampusowej/metropolitalnej.
 

Moduł interfejsów Uplink

ZXR10 5960 obsługuje 40Gig interfejsy w postaci uplinków; 5960-32DL może obsługiwać do 2 interfejsów 40Gig QSFP, podczas gdy 5960-64DL może obsługiwać do 4 interfejsów 40Gig QSFP.
Każdy interfejs 40Gig może być opcjonalnie skonfigurowany jako 4 interfejsy 10Gig
 

Usługi L2

ZXR10 5960 obsługuje zróżnicowane funkcje VLAN, w tym porty sieciowe VLAN, subnet VLAN, protokół VLAN, protokół QinQ i VLAN w celu oddzielenia/odróżnienia różnych usług oraz różnych użytkowników w różnych scenariuszach.
 

ZXR10 5960 obsługuje Voice VLAN (co oznacza automatyczne przyporządkowanie dedykowanej strategii VLAN i QoS do urządzeń głosowych), co z kolei pozwala na wykorzystanie wysokiego priorytetu przy transmisji głosu.
 

PPPoE+ i VBAS (Virtual Broadband Access Server) to dwie bardzo przydatne funkcjonalności zapewniające identyfikację ścieżek połączeń w sieci dostępu użytkowników. Wykorzystując ZXR10 5960 w połączeniu z PpoE+ i VBAS, można umieścić informację

o konkretnym obwodzie w pakietach, przesyłając informację o dokładnej lokalizacji użytkownika w celach kontrolnych i/lub taryfikacyjnych.


Technologie oparte na multicastach, takie jak IPTV są ważnymi, dochodowymi usługami dla dostawców usług. ZXR10 5960 w pełni obsługuje multicasty L2/L3, w tym IGMP Snooping, filtrowanie, proxy i Fastleave, MVR (Multicast VLAN Registration) i PIM-SM w celu ułatwienia wdrażania tych usług przez ISP.

Dzięki zastosowaniu kontroli IPTV operatorzy mogą stosować różne zasady CAC (kanały kontroli dostępu) dla użytkowników z różnymi pakietami kanałów.

 • ZXR10 5960 w pełni obsługuje sieć VPN MPLS L2/L3, zapewniając ekonomiczne niezawodne rozwiązanie VPN dla celów komercyjnych.

 • ZXR10 5960 obsługuje również MCE, umożliwiając uruchamianie wielu instancji VPN bez uruchamiania MPLS i zmniejszenie nacisku na sprzęt PE (provider edge).
   

Pełne funkcje Centrum danych

ZXR10 5960 obsługuje wiele wzorów EVB (Ethernet Virtual Bridging), w tym VM, VEB i VEPA (Virtual Ethernet Port Aggregator), a te różne wzory mogą współistnieć, dzięki czemu może spełniać różne wymagania dotyczące sieci. Dzięki pełnemu wsparciu dla powiązanych protokołów, takich jak VDP, EDCP i CDCP, EVB może działać płynnie.

 • ZXR10 5960 obsługuje bezstratnie funkcje Ethernetu:

 • ZXR10 5960 obsługuje DCTCP (Data Center TCP), który pomaga złagodzić problem zatorów spowodowanych przez mechanizm transmisji TCP

 • ZXR10 5960 obsługuje protokół sterowania przepływem PFC (Priority based flow control), który umożliwia przełącznikowi implementowanie kontroli ruchu kolejkowanego w celu uniknięcia utraty pakietów spowodowanej kontrolą ruchu opartego na portach;

 • ZXR10 5960 wspiera QCN (Quantized Congestion Notification), który pozwala przełącznikowi wysłać/przekazać informację o przeciążeniu sieci do sąsiedniego przełącznika w celu jego kontroli

 • ZXR10 5960 obsługuje system ETS (Enhanced Transmission Selection), który jest optymalnym modelem dla alokacji pasma i optymalizacji priorytetów w scenariuszu Datacenter.

 • ZXR10 5960 obsługuje interfejs DCBX (Exchange Center Bridging Exchange), który umożliwia przełącznikowi negocjowanie z innymi użytkownikami informacji o ich funkcjach DCB.
   

Niezawodność i bezpieczeństwo

 • ZXR10 5960 obsługuje podwójny redundantny modułowy wentylator i podwójny modułowy system zasilania.

 • ZXR10 5960 obsługuje tworzenie kopii zapasowych oprogramowania, zwiększając możliwość odzyskiwania danych po błędach i awariach.

 • ZXR10 5960 obsługuje zróżnicowane mechanizmy gwarantujące bezpieczeństwo sieci:

  • Funkcja ochrony CPU DDOS pomaga urządzeniu w złagodzeniu wpływu spowodowanego przez ataki. Sam sprzęt nie zrestartowany, co może utrzymać wysoką stabilność sieci.

  • Funkcja DAI (Dynamic ARP inspection) oraz powiązanie IP / MAC zapobiegają atakom typu DOS (Denial of Service).
    

Dzięki możliwościom ZESR (ZTE Ethernet Smart Ring) i ZESSR (ZTE Ethernet Smart Switch) ZXR10 5960 zapewnia niezawodność zarówno topologii ring jak i w topologiach redundantnych pozwalając na odtworzenie ruchu (switchover) w czasie mniejszym niż 50ms.


ZXR10 5960 wspiera MC-LAG (multi chassis link aggregation) pozwalając na wykorzystanie redundantnych topologii z wykorzystaniem urządzeń nie wspierających takich funkcji.
 

Łatwe w utrzymaniu

Kierunek przepływu powietrza w modelu 5960 może być regulowany przy użyciu różnych modułów wentylatora. Użytkownicy mogą wybrać w dowolnym momencie kierunek strumienia powietrza z przodu do tyłu lub z tyłu do przodu, co jest szczególnie przydatne

w scenariuszach sieciowych wykorzystywanych w Data Center. Otwory do wentylacji umieszczone na panelach bocznych pomagają usprawniać przepływ powietrza.


Funkcja M-Button umożliwia administratorowi, w przypadku problemów z siecią, wyświetlanie ważnych informacji o sprzęcie, w tym stanów portów / pamięci / procesora poprzez odczytywanie wskaźników interfejsów. Umożliwia to natychmiastowe rozwiązywanie problemów, a tym samym zredukowanie czasu braku dostępu do sieci. M-button jest standardowym wyposażeniem urządzenia, wykorzystując do wyświetlania status wskaźników interfejsów.

 • ZXR10 5960 obsługuje konfigurację zerową, co oznacza, że przełącznik może automatycznie pobierać obrazy oprogramowania i konfiguracje uruchamiania. Konfiguracja zerowa umożliwia obsługę plug-and-play czym zmniejsza zapotrzebowanie na doświadczonych inżynierów.

 • ZXR10 5960 obsługuje funkcję ALS (automatyczne wyłączanie lasera), chroniąc oczy operatora przed zranieniem przez laser interfejsu i jednocześnie oszczędzając energię.
   

Efektywny energetycznie

ZXR10 5960 posiada zaawansowaną technologię układów scalonych, co pozwala na znaczne zmniejszenie zużycia energii przez główny chip. Więcej otworów w panelu przednim dla przepływu powietrza zwiększa rozproszenie ciepła. W ZXR10 5960 został wykorzystany cichy wentylator dzięki czemu jest przyjazny dla użytkownika i jednocześnie energooszczędny, urządzenie posiada również regulację prędkości wentylatora. Materiały wykorzystywane do budowy ZXR10 5960 w pełni spełniają normy RoHS.

bottom of page